Nadmierny jogging skraca życie?

Wśród wielu ludzi istnieje takie przekonanie, że jeśli ktoś zaczyna biegać, czuje się znacznie lepiej niż przed rozpoczęciem. Ludzie są zadowoleni z siebie, kiedy w końcu uda im się zacząć uprawiać jogging. Poprawia to kondycję, a także naszą sylwetkę, co tym bardziej sprzyja naszej satysfakcji.


Jednak najnowsze badania amerykańskich naukowców wykazały, że zbyt dużo czasu spędzonego na bieganiu może nieść ze sobą wysokie ryzyko przedwczesnej śmierci. Odkryli oni, że ludzie, którzy żyją najdłużej to tacy, którzy nie popadają w skrajności, jeśli chodzi o ćwiczenia ruchowe. W takim razie są to osoby, które stosują umiarkowaną ilość ćwiczeń i biegania. Powinno sprowadzać się to do dwóch lub trzech godzin biegania tygodniowo. Badania jednogłośnie wykazały, że ludzie uprawiający jogging w nadmiarze tak samo ryzykują skróceniem długości życia jak ci, którzy nie uprawiają tego sportu. Okazuje się jednak, że nie jest to związane ze zdrowiem serca.


Naukowcy z Instytutu Badań Układu Krążenia w Lehigh Valley Heath Network w Pensylwanii przebadali ponad 3800 biegaczy. W skład tej grupy wchodzili zarówno mężczyźni jak i kobiety, a średnia wieku wynosiła 46 lat. Prawie 70 procent uczestników eksperymentu stwierdziło, że przebiega więcej niż 32km tygodniowo. Naukowcy brali pod uwagę różne aspekty, takie jak leki przyjmowane przez badanych, ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, czy chociażby to, czy dana osoba pali papierosy. Okazało się, że żaden z tych czynników nie może być wykorzystany do wyjaśnienia, dlaczego ludzie, którzy biegają najwięcej mogą żyć krócej.


Dr Martin Matsumura, który prowadził badania, stwierdził, że nie przestrzega ludzi przed bieganiem powołując się na badania. Jednakże zaleca ludziom, którzy często biegają być na bieżąco w temacie badań nad powiązaniem długości życia a nadmiernym bieganiem. „Trudno jest nam nadal zdefiniować jaka jest optymalna dawka dla biegania, by było to dobre dla zdrowia i wspomagało długowieczność” powiedział Dr Matsumura. Natomiast Dr James O’Keefe, który także przeglądał wyniki badań, dodał: „Jeśli masz zamiar biegać w maratonie to przebiegnij go raz i skreśl tą czynność ze swojej listy rzeczy do zrobienia”.