Co to jest wytrzymałość tlenowa?

Czy podczas treningu szybko się męczysz, czy trudno Ci odzyskać energię? W takim razie musisz zwiększyć swoją wytrzymałość tlenową.

Co to jest wytrzymałość tlenowa?

Wytrzymałość tlenowa jest kluczowym elementem dla wszystkich sportowców, zarówno zawodowych jak i amatorów. Jest to zdolność organizmu do wykonywania czynności lub wysiłku fizycznego przez dłuższy czas dzięki dostarczeniu tlenu i krwi, których nasz organizm potrzebuje, aby sprostać wysiłkowi.

Wytrzymałość tlenowa odpowiada za transport tlenu z układu oddechowego do układu krążenia w sposób ciągły. Proces ten będzie kluczowy dla zdolności organizmu do sprostania wymaganiom wszelkich ćwiczeń fizycznych. Jeśli ten proces nie powiedzie się, wówczas mniejsza ilość energii będzie dostępna dla organizmu i w krótkim czasie pojawi się zmęczenie, co zmusi nas do zaprzestania wysiłku.

Innymi słowy, im większą mamy wytrzymałość tlenową, tym bardziej będziemy w stanie opóźnić pojawienie się zmęczenia i wytrzymać dłuższe okresy wysiłku bez wyczerpania tlenu. W tym celu bardzo ważne jest regularne wykonywanie ćwiczeń angażujących układ krążeniowo-oddechowy, zwanych również ćwiczeniami aerobowymi.

Korzyści z ćwiczeń wytrzymałościowych o charakterze aerobowym

Ćwiczenia wytrzymałościowe, zwane też aerobowymi, charakteryzują się niską intensywnością, ale długim czasem trwania. Wśród ich wielu korzyści jest to, że utrzymują zdrowe serce, płuca i układ krążenia, a gdy towarzyszy im zrównoważona dieta, mogą pomóc w utrzymaniu idealnej wagi. Poprawiają również wytrzymałość i ogólną sprawność fizyczną, zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia wielu chorób, takich jak m.in. choroby serca, nadciśnienie. Poprawiają również nastrój, zmniejszając depresję i napięcie związane z lękiem.

Przykłady ćwiczeń tlenowych

Ćwiczenie wytrzymałości tlenowej #1: Bieganie

Bieganie jest jednym z najskuteczniejszych ćwiczeń zwiększających wytrzymałość tlenową. Możesz biegać sam lub z partnerem, aby zwiększyć motywację. Stawiaj sobie cotygodniowe wyzwania i zwiększaj czas i intensywność. Ważne jest, aby rozciągać się przed i po biegu, aby uniknąć kontuzji. Więcej o bieganiu jako formie poprawy kondycji tutaj.

Ćwiczenie wytrzymałościowe #2: Jazda na rowerze

Jazda na rowerze to jedno z klasycznych ćwiczeń, które pomoże Ci zdecydowanie poprawić wytrzymałość tlenową. Można zacząć od krótkich przejażdżek np. do sklepu. Jeśli masz czas, możesz zaplanować dłuższe przejażdżki. Jeśli nie masz roweru, pomocna może być również maszyna do spinningu.

Ćwiczenia wytrzymałościowe aerobowe #3: Chodzenie

To jedno z najprostszych ćwiczeń, które nie wymaga sprzętu. Wystarczy wybrać wygodne buty do biegania i trasę do pokonania. Jeśli jesteś początkujący, 20 minut dziennie powinno wystarczyć. Celuj jednak w 1 godzinę dziennie.