Jak prawidłowo biegać po górach?

Trail running to jedna z najpopularniejszych dyscyplin w ostatnich latach. Trail running to najstarszy sport uprawiany przez ludzkość. Koczowniczy myśliwi już tysiące lat temu biegali za swoimi ofiarami. W Hiszpanii wyścigi górskie odbywają się dopiero od około 20 lat z zachowaniem ciągłości i skonsolidowanych organizacji. W tym artykule wyjaśnimy, jak prawidłowo biegać po górach.

1. Po pierwsze, powinieneś być dobrze wyposażony w buty do biegania po szlakach i swoje zwykłe ubrania do biegania.

2. Jeśli biegniesz w grupie po górach, powinieneś znać pozycje pozostałych biegaczy i powinniście jasno określić, czy grupa ma zamiar trzymać się razem, czy też każdy będzie biegł swoim tempem, przegrupowując się na skrzyżowaniach lub na końcu trasy.

3. Biegając po górach z psem należy trzymać go pod kontrolą lub nawet na smyczy, jeśli szlak jest często uczęszczany. Oczywiście należy sprzątać ze szlaku psie odchody.

4. Nierzadko można spotkać zwierzęta na leśnych ścieżkach czy szlakach.  W takim przypadku należy dać czas zwierzętom na przemieszczenie się. Niektóre niebezpieczne zwierzęta, takie jak węże, mogą cię zaatakować, jeśli je sprowokujesz. Jeśli spotkasz węża, unikaj przechodzenia w jego pobliżu, nawet jeśli jest nieruchomy. Swoją drogą, W https://szczawnica24.pl znajdziesz szlaki turystyczne do biegania i atrakcje, na których nie ma niebezpiecznych zwierząt.

5. Małe strumienie wody przekraczaj przeskakując je, a szerokie strumienie szukając przesmyku z kłodami lub kamieniami, który pozwoli Ci przejść z jednego końca na drugi. Nie spiesz się i bądź pewien każdego swojego kroku, bo bieganie w górach to bieganie dla przyjemności.

6. Jeśli rzeka jest w ruchu, poszukaj najpłytszego miejsca z pomocą patyka lub gałęzi, jeśli woda nie jest wystarczająco przejrzysta i nie pozwala zobaczyć dna rzeki. Należy przekroczyć rzekę pod kątem, poruszając się lekko pod prąd.

7. Spaceruj po stromych wzniesieniach, zamiast biec, gdyż robią to nawet zawodowi biegacze górscy. Często lepiej jest szybko chodzić niż biegać. Zaoszczędzisz energię nie tracąc czasu.

8. Podczas zejścia z gór należy utrzymywać wyprostowaną pozycję z lekkim nachyleniem do przodu, aby nie stracić równowagi. Jeśli zejście jest bardzo strome, kamienie będą cię wspierać i pomogą ci utrzymać równowagę.

9. Jeśli chcesz kogoś wyprzedzić, daj mu znać, gdzie zamierzasz przebiec. Ważne jest, aby być uprzejmym, pozdrowić innego biegacza i podziękować za ułatwienie wyprzedzania.

10. Jeśli chcesz się wysikać, poszukaj miejsca z dala od drogi, a nie w pobliżu źródełka czy fontanny.