Schudnij zimą

Wbrew pozorom zima to wcale nie najgorszy czas, by dbać o swoje ciało i pozbyć się kilku kilogramów. Zamiast hibernować się pod kocem spędź ją aktywnie – z korzyścią nie tylko dla twojej figury, ale i samopoczucia. Oto zalety zimowego treningu:

1. Spalasz więcej niż ci się wydaje


Chudnięcie zimą jest o tyle korzystne, że już sama temperatura sprawia, że ubywa nam więcej kalorii. Ciało musi intensywniej pracować, by utrzymać ciepło jesienią i zimą. To większe wyzwanie dla serca, płuc i układu krążenia a dla nas oznacza więcej spalonych kalorii – nawet na spacerze!

2. Poprawiasz swoją odporność


Prawdopodobnie bieganie w chłodny dzień to ostatnia rzecz na którą masz ochotę. Warto jednak spróbować, bo po kilku minutach rozgrzewki zacznie już być ciepło a z czasem ciało przyzwyczai się do niskich temperatur. Ryzyko przeziębienia spada a wychodzenie na zewnątrz ubranym w 20 warstw przestaje być konieczne.

3. Zapobiegasz zimowej depresji


Wiele osób skarży się zimą na gorsze samopoczucie. Dni są krótkie i brakuje słońca. Ćwiczenie zimą pomaga zachować odpowiedni poziom endorfin. Sprawia, że czujemy się lepiej i obniża poziom stresu. W krajach skandynawskich, gdzie zimy są wyjątkowo srogie ponad połowa osób zachowuje aktywność fizyczną, by uniknąć nieprzyjemnych skutków braku słońca.

4. Stopniowo budujesz swoją idealną figurę


Zimą nie musisz nerwowo odliczać dni do sezonu bikini i szukać 'cudownych’ diet. Efekty zdrowego odżywiania i ćwiczeń nie przyjdą od razu, ale gdy się pojawią będą łatwiejsze w utrzymaniu niż efekty tygodniowej głodówki. Jest to dobry moment, by powoli poprawiać swoje nawyki a na wiosnę czuć się już pewnie w swoim ciele.

O czym warto pamiętać? Jeśli planujesz bieganie zimą zacznij stopniowo. Już jesienią można przyzwyczajać swój organizm do chłodnego powietrza albo początkowo skupić się na szybkich spacerach. Jakiekolwiek ćwiczenia, nawet te w domu, które warto wykonywać przy otwartym oknie, należy poprzedzić solidną rozgrzewką a zakończyć ostrożnym rozciąganiem. Poprawi to krążenie i zapobiegnie uszkodzeniom mięśni. Dobrze również wyposażyć się w odpowiednią odzież i obuwie, dedykowane dla zimowego treningu. Pamiętajmy, że po kilku minutach ćwiczeń ciało wyraźnie się rozgrzeje, więc zakładanie standardowej, grubej kurtki może nie być najlepszym pomysłem. Jeszcze bardziej istotne są wygodne buty z antypoślizgową podeszwą. A na koniec – dobre nastawienie!

1 thought on “Schudnij zimą

  1. Przyjęło się, że lato jest sezonem na odchudzanie i wyrabianie formy, ale lepiej właśnie zacząć w zimę i trzymać formę przez cały rok!

Comments are closed.